Expansion of the existing street lighting installation. Three sections of the installation had to be made using trenchless technology: 18m, 12m and 8m.
The installation had to be routed to the existing foundations of street lamps.
Electric cables were to be installed in casing pipes diameter 50 mm. The installers used pipes in sections with a socket connection.
The MAX K75S machine with a sleeve for pipes Ø50 mm, was used for the installation.
Fragments of the installation in places where roads exist, was just made using trenchless technology, using Ground rockets.
A local problem was the surrounding land, full of tree roots. They made it difficult to carry out excavations also with the use of an excavator.
That is why the other sections of installation, the employees decided to make using Ground rocket.
Dlatego także inne fragmenty instalacji, nie kolidujące co prawda z istniejącą infrastrukturą drogową, zdecydowano się poprowadzić przy pomocy przecisku, trudząc się jedynie z wykopowym wykonaniem pośrednich wykopów do umieszczenia weń kreta. To znacznie ułatwiło i skróciło czas realizacji instalacji. Kopanie przy pomocy mini-koparki w gęstych korzeniach, czasami bywa wręcz niemożliwe i trzeba co rusz posiłkować się łopatą. Ponadto naruszając korzenie narażamy się na interwencję lokalnych służb i kary finansowe.
Prawdą oczwiście jest, że kret także może mieć problem z przejściem w gruncie obfitym w korzenie drzew. Bowiem działają one na jego napierającą głowicę niczym elastyczna przeszkoda, w którą trudno się kretowi wbić, pogrążyć, pokonać i uzyskać przyczepność w otaczającym go gruncie, celem kontynuacji przecisku. I nie pomogą tu niestety żadne kształty głowic maszyn, powszechnie określane jako zdolne do przecinania korzeni. Niestety nie są one tak skuteczne na jakie wskazują ich producenci. Ich krawędzie tnące zachowują swoje jako takie właściwości przecinające jedynie na początku eksploatacji maszyny. Bardzo szybko ulegają stępieniu i tracą swoją właściwość przecinającą.
W tym jednak oraz innych podobnych przypadkach, głębokość samego przecisku wypadała poniżej głębokości występowania najgrubszych i najtwardszych frakcji korzeni. Na głębokości pracy kreta najczęściej występują już tylko mniejsze i wiotlejsze frakcje.
Mogą one z kolei utrudnić wycofanie kreta w awaryjnej sytuacji. W kretach posiadających mechaniczny system zmiany kierunku, wręcz niemożliwią one wywołanie tejże zmiany kierunku, blokując jakikolwiek manewr wężem zasilającym. Z kolei w kretach które co prawda posiadają pneumatyczny system zmiany kierunku, ale jest on realizowany poprzez osobny cienki wąż zewnętrzny, poprowadzony wzdłuż węża zasilającego, problem może wywołać właśnie ten wąż, który jest bardzo podatny na zaplątanie się w te wiotkie frakcje korzeni.
Ta obawa zupełnie nie dotyczy pracy przy użyciu naszych produktów. W każdej maszynie przeciskowej z naszej oferty, nawet w K55 o najmniejszej średnicy zewnętrznej wynoszącej 55 mm, wykorzystujemy pneumatyczny system zmiany kierunku pracy kreta PRZÓD / TYŁ, gdzie wąż sterujący jest umieszczony wewnątrz grubego zbrojonego węża sterującego.
WĄŹ ZASILAJĄCY WĄŻ STERUJĄCY
Niestety w maszynach innych producentów, żaden z producentów nie oferuje tego systemu w maszynach o mniejszych średnicach, zwłaszcza w kretach o średnicy 95 mm, 75mm, 65 mm czy 55 mm. Nie da się ukryć, że z punktu widzenia konstrukcyjnego, było to dla nas nie małe wyzwanie, zwłaszcza w MAX K55. Nasi konstruktorzy pracują nad tym, by powstała kolejna maszyna, jeszcze mniejsza, o średnicy 45 mm, także posiadająca takie rozwiązanie konstrukcyjne.
Wracając do naszej instalacji, każdy etap został wykonany sprawnie i celnie, zgodnie z założeniami i wymaganiami inwestora.
Instalację wykonała firma:
ITINET S. C.
Zjednoczenia 118b
65-120 Zielona Góra
www.itinet.com.pl
POWRÓT |